Jak często masz okazję używać w kuchni szafranu? Przekonaj się, że warto!

06.06.2018

0

02Zastanawialiście się kiedyś nad tym, czemu niektóre przyprawy są tak wyjątkowe a co się z tym wiąże bardzo drogie? Dziś chcielibyśmy zaprezentować Wam jedną z takich specjalnych przypraw, jakim jest szafran. Ta niepozorna roślina cebulkowa o pięknych kwiatach w chwili obecnej ma ponad 70 swoich odmian i występuje głównie na terenach górzystych. Szafran znany jest od dawna i ma bardzo szerokie zastosowanie począwszy od ozdobnej rośliny doniczkowej przez wartości lecznicze, bycie barwnikiem oraz idealnym dodatkiem do dań przygotowywanych w Waszych kuchniach.

Nazwa tej przyprawy pochodzi z języka arabskiego a dokładnie od słowa zafaran oznaczającego żółty kolor. Pierwsze adnotacje pojawiły się około tysięcznego roku przed naszą erą oraz w Biblii. Notatki o dużej wartości historycznej pochodzące z Egiptu świadczą o tym, iż był on wykorzystywany, jako roślina aromatyczna, z której esencję stosowała Kleopatra oraz inni faraonowi podczas religijnych obrzędów.  Na terenach starożytnej Grecji było on natomiast ceniony, jako barwnik, lek na bezsenności oraz środek łagodzący skutki przedawkowania alkoholu. Ponadto kobiety używały go, jako perfum do kąpieli oraz jako afrodyzjaku.  Jako miejsce jego pochodzenia uważa się Azję Mniejszą a zasięg jego hodowli objął cały rejon Morza Śródziemnego wraz z Iranem a Hiszpanie są głównym producentem szafranu. W Europie szafran pojawił się dzięki Arabom, ale ciekawostką jest to, że do Anglii dotarł on stosunkowo późno, bowiem dopiero w XV wieku. 

Czemu cena szafranu jest tak wysoka? Wynika to z długotrwałego i wymagającego procesu jego pozyskiwania. Aby uzyskać przyprawę o dobrej, jakości należy rośliny zbierać ręcznie najlepiej wczesnym rankiem, kiedy kwiaty są otwarte. Kolejnym etapem jest prawidłowe przygotowanie do suszenia, podczas którego traci się około 80% pierwotnej wagi tej rośliny. Dlatego też dla uzyskania 1 grama szafranu konieczne jest zebranie ponad 200 kwiatów krokusa. Nie jest to jednak zwykły krokus a jego wyjątkowa odmiana o nazwie crocus dativus, która kwitnie jesienią a zbiory rozpoczynają się w październiku i trwają tylko dwa tygodnie. Cechą charakterystyczną poza występowaniem w dwóch postaciach takich jak proszek oraz nitki jest piękny jasno pomarańczowy kolor, korzenny zapach i gorzki smak.

Wykorzystywany jest on głównie w kuchni orientalnej, ale doceniają go również Włosi podczas przyrządzania risotto i sosów do makaronów a Hiszpanie do paelli i fasado. Natomiast w Szwecji stosowany jest żeby zmienić kolor chleba. Tradycja polska również zawiera szafranowy pierwiastek, bowiem swego czasu były bardzo popularne drożdżowe bardzo puszyste ciasta zabarwiane szafranem. Aby przyprawa ta zachwyciła nas swoim aromatem powinniśmy w odpowiedni sposób go przygotować. W celu najlepszego wydobycia smaku najlepiej jest rozpuścić go w wodzie lub mleku i dopiero wtedy dodać do właściwej potrawy. Szafran pod postacią nitek powinien być rozgnieciony i moczony w mleku przez maksymalnie 30 minut. Proszkowany szafran też można rozpuścić, ale w odróżnieniu od innych postaci możemy go również wymieszać z mąką do ciasta.

Szafran świetnie odnajduje się zarówno, jako dodatek do dań mięsnych jak i słodkich, ale pamiętajcie by nigdy nie mieszać go z potrawami kwaśnymi zwłaszcza tych, które zawierają ocet lub wino. Kolejną ważną rzeczą, o której powinniście pamiętać jest to, że nie należy przesadzać z jego ilością, gdyż zbyt duża ilość może nadać zbyt gorzki smak naszemu daniu. Dzięki właściwościom barwiącym można stosować go do przygotowywania zup rybnych, kalafiorowych i bulionów.

Żeby jeszcze bardziej zachęcić Was do spróbowania szafranu polecamy dziś przepis na rożki z ciasta filo z gąskami, camembertem, kolendrą i szafranem. Do ich przygotowania będziecie potrzebować około 500 g gąsek lub kurek, jedną szalotkę, pół pęczka natki pietruszki, pół pęczka kolendry, oliwę, odrobinę szafranu, przyprawy sól i pieprz, 300 gramowe opakowanie ciasta filo o wymiarach 30 x 18 cm oraz 100 g topionego serka typu camembert.

Grzyby dokładnie myjemy, obieramy i drobno kroimy podobnie jak szalotkę. Natkę pietruszki wraz z kolendrą siekamy. Następnie rozgrzewamy na patelni łyżkę oliwy i szklimy cebulkę stopniowo dodając grzyby, zioła praz pokrojony w kawałki serek. Całość posypujemy przyprawami i szafranem cały czas delikatnie mieszając. Na wolnym ogniu dusimy przez około 7 minut. Następnie wyjmujemy arkusz ciasta z opakowania i smarujemy go lekko oliwą. Składamy wzdłuż na połowę a na końcu paska układamy łyżeczką farsz i nakrywamy rogiem ciasta. Tak powstały trójkąt z nadzieniem przekładamy na resztę ciasta i ponownie składamy aż dotrzemy do końca ciasta kształtując rożek. Wszystkie rożki składamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia a na wierzchu smarujemy oliwą. Pieczemy w rozgrzanym do 220 stopni piekarniku i pieczemy około 8 minut. Najlepiej smakują z sosem jogurtowo- ziołowym lub koperkowym.