Czym charakteryzuje się tak popularny ostatnio styl skandynawski?

11.05.2018

0

W dobie kolorowych czasopism, licznych telewizyjnych kanałów tematycznych, co raz częściej chcemy żeby nasze mieszkania wyglądały jak z kolorowych zdjęć rodem z katalogów salonów meblowych. Śledzimy najnowsze trendy, prosimy o pomoc projektantów wnętrz albo sami próbujemy własnych sił w aranżacji. Jednym z najbardziej popularnych motywów w stylizacji mieszkań w ostatnim czasie jest styl skandynawski. Dlatego dziś postanowiliśmy Wam go przedstawić a być może kogoś z Was zainspiruje do wprowadzenia zmian we własnych przestrzeniach.

Jaki jest ten uwielbiany w całej Europie styl wywodzący się z kultury skandynawskiej? Zacznijmy od początku tak, więc jego twórcą jest szwedzki malarz Carl Larsson, który postanowił ożywić wnętrza mieszkań tak by stały się jaśniejsze i pojawiły się w nich pastelowe kolory. Chęć ta była motywowana klimatem panującym w całej Skandynawii, który jest zimny, ciemny i dosyć depresyjny. Larsson swoje aranżacje pokazywał na malowanych przez siebie akwarelach, co stało się bardzo szybko popularną inspiracją dla wielu Skandynawów.  Styl skandynawski to nie tylko pastelowe kolory, ale głównie biel a meble są wygodne, minimalistyczne i funkcjonalne. Podłogi wykonywane są z grubego drewna bardzo często bielonego. Jasne kolory mają poprawiać samopoczucie mieszkańców, którzy cierpią na brak słońca i często mają dosyć długich i ciemnych nocy. Poza funkcją rozjaśnienia biel optycznie powiększa mieszkania. 

Podobnie jak wiele trendów styl skandynawski ma swoje odmiany, których nazwy związane są z państwami, w jakich uległ modyfikacjom. Wyróżniamy trzy najważniejsze nurty takie jak styl duński charakteryzujący się tym, że klasyczna biel przełamana kolorem niebieskim z żółtymi akcentami. Duńczycy wolą kształty bardziej fikuśnie niż zakłada to klasyczny jednakże z zachowaniem łagodności, subtelności i romantycznego odczucia. Kolejnym stylem jest odmiana fińska charakteryzująca się prostotą i kanciastością mebli. Klasyczna biel połączona jest z bardzo kontrastowym grafitem, czernią oraz ciemnym brązem. Wnętrza ustawiane są w geometryczny sposób. Ostatnią odmianą jest styl szwedzki bazujący na bieli i nie dodający innych kolorów. Dekoracje są minimalistyczne i proste. Szwedzi stawiają, bowiem, na jakość i poczucie lekkości.

Wraz z upływem czasu i co raz większym zainteresowaniem stylem skandynawskim zaczął on ewoluować i dostosowywać się do potrzeb projektantów, architektów oraz zwykłych ludzi. Obecnie bardzo modne stało się mieszanie stylów nazywane eklektyzmem polegające na łączeniu nowoczesności ze stylem retro. W zabawach z motywami bardzo ważne jest jednak to by zachować podstawy, jakimi są jasne przestrzenie i prostota. Styl ten jest bardzo uniwersalny i świetnie sprawdzi się zarówno w małych mieszkaniach jak i dużych domach jednorodzinnych i spełni oczekiwania małych i dużych domowników.