Mała, kulinarna wycieczka do Szwecji. Co warto o niej wiedzieć?

05.08.2018

0

Skandynawia to tereny północnej Europy obejmujące takie kraje jak Dania, Norwegia i Szwecja. Każdy z nich jest inny, każdy charakteryzuje się swoją kulturą  i tradycją. Dla nas bardzo często Skandynawia to kraina, z której pochodzą Wikingowie. Dziś chcielibyśmy zaprosić Was na wycieczkę po jednym ze skandynawskich krajów jakim jest Szwecja.

Szwecja jest jednym z najciekawszych krajów Europy, który posiada bardzo bogatą kulturę, z której każdy mieszkaniec jest niesamowicie dumny. Zanim wybierzecie się w podróż po Szwecji powinniście zapoznać się z panującymi w niej tradycjami zwyczajami żeby przypadkiem nie urazić gościnnych gospodarzy. Najważniejsza dla Szwedów jest etykieta. Od małego dziecka towarzyszy ona mieszkańcom nawet najmniejszych miejscowości, a do jej nauki przykładana jest jak największa uwaga. W dalszej części naszego wpisu znajdziecie kilka przydatnych wskazów. Po pierwsze a zarazem najważniejsze jest to, by podczas rozmowy z mieszkańcem Szwecji patrzeć mu prosto w oczy. Podczas pierwszego kontaktu lub przypadkowego spotkania należy jednakże zachować dystans między sobą a rozmówcą wynoszący około 60 centymetrów. Ze względu na przywiązani do tradycji milej widziani są przybysze, którzy znają przynajmniej podstawy języka. Mieszkańcy tego kraju to bardzo ciepli i otwarci na gości ludzie jednocześnie bardzo uprzejmi i taktowni.

Nie bylibyśmy sobą jeśli nie podpowiedzielibyśmy Wam na jakie przysmaki powinniście zwrócić uwagę podczas odwiedzania przytulnych szwedzkich knajpek. Niebywały i niezapomniany smak mają klopsiki podawane w brunatnym sosie nazywane potocznie  Köttbullar, które stanowią odpowiednik naszych tradycyjnych kotletów mielonych. Szwedzi bardzo lubią również łakocie a zwłaszcza słodkie bułeczki. Jak przystało na kraj nadmorski w dużych ilościach spożywają również owoce morza takie jak ośmiorniczki, krewetki, raki, z których przygotowywana jest słynna w całym kraju zupa rakowa oraz łososia i wszelkiego rodzaju pasty zwłaszcza te przygotowywane z ryb oraz kawioru. W tradycyjnym szwedzkim domu posiłki spożywane są na zewnątrz. Śniadania zazwyczaj całe rodziny zjadają w parkach bądź na przydomowych trawnikach jedząc bułeczki cynamonowe i popijając aromatyczną kawą.

Zadziwiające i jednocześnie niespotykane w innych krajach Europy jest to, że w całym kraju nie znajdzie się sklepów monopolowych. Alkohol nie jest również dostępny w sklepikach osiedlowych, supermarketach oraz stacjach benzynowych. Nie oznacza to jednak, że Szwedzi nie piją w ogóle alkoholu a tego typu sklepy nie są w ogóle potrzebne. Wręcz przeciwnie są one często odwiedzane ale nie ma ich zbyt dużo i są ukryte. W całym kraju panuje bowiem system nazywany Bolaget zabraniający reklamowania napojów wysokoprocentowych.

Inną ważną kwestią, o której powinno się pamiętać planując podróż do Szwecji jest religia. Wśród mieszkańców zdecydowaną większość stanowią protestanci choć mieszkańcy nikogo nie dyskryminują ze względu na wyznanie. Pomimo silnej wiary mieszkańcy obchodzą liczne święta lokalne nie związane z religią takie jak na przykład Święto Wiosny obchodzone 30 kwietnia czy Święto Raka przypadające w sierpniu.