Odwiedzamy najpopularniejsze skandynawskie jarmarki bożonarodzeniowe!

23.12.2018

0

Święta Bożego Narodzenia niemalże każdemu kojarzą się z migającymi światłami, bombkami i łańcuchami mieniącymi się tysiącem kolorów oraz z zapachami, które łączą się w aromatyczną całość sprawiając, że nie możemy doczekać się nadejścia wigilii. Jednym ze zwiastunów zbliżających się świąt bardzo charakterystycznym dla całej Skandynawii są świąteczne jarmarki pełne kolorowych świateł gwarantujących niesamowite doznania odwiedzającym liczne stragany. 

Choć sama tradycja jarmarków bożonarodzeniowych wywodzi się z Niemiec, ale Skandynawowie świetnie odnaleźli się w ich organizacji. Najbardziej znanym i jednocześnie podziwianym jest duński jarmark, który organizowany jest w Parku Rozrywki Tivoli w Kopenhadze. W równych rzędach poustawiane są charakterystyczne jarmarczne domki, w których odwiedzający mogą nie tylko kupić, ale i skosztować duńskich specjałów takich jak ciasta, pączki z nadzieniem z czerwonej porzeczki czy mocno aromatycznego goździkowego gløgga oraz słonych śledzi. Oczywiście największe wrażenie na odwiedzających a zwłaszcza na grupie ich najmłodszych przedstawicieli robią dekoracje i światła. Ciekawostką jest to, że na terenie całego parku rozciągniętych jest blisko 6 km połączonych ze sobą lampek oraz aż 1800 pojedynczych sznurów świetlnych, które oplatają wierzby. Dla znawców mody możemy zdradzić pewien sekret a mianowicie to, że wszystkie dekoracje stworzone zostały przez głównego projektanta marki Armani. Szwedzi podobnie jak Duńczycy mają swój jarmark, który co roku organizowany jest w parku Liseberg w Göteborgu. Znajdujące się w nim drzewa udekorowane są z kolei aż 3 milionami lampionów oraz błyszczącymi choinkami i girlandami o łącznej długości 6 kilometrów. Poza pysznym jedzeniem, tradycyjnymi domkami i zachwycającymi dekoracjami każdy świąteczny jarmark musi być pełen takich atrakcji jak kolejka górska, diabelski młyn. 

Niezależnie od tego, w jakim kraju będziecie, oraz który jarmark odwiedzicie Waszym obowiązkiem powinno być spróbowanie wszystkich serwowanych miejscowych specjałów, które są serwowane w niezliczonych odsłonach i ilościach. Degustację rozpocznijcie od spróbowania glogu  oraz julebryga, czyli lanego piwa, które warzone jest tylko w okresie bożego narodzenia. Specjały te są tym bardziej wyjątkowe ze względu na to, że można jest kupić tylko przez 10 tygodni w roku. Szwedzi poza ogólnymi jarmarkami organizują również tematyczne dla przykładu polecamy fabygdens ost czyli jarmark serowy. Organizatorzy dbają o to by kupujący mogli zabrać ze sobą do domów wyjątkowe przysmaki w nietypowych kształtach choćby takich przypominających świętego Mikołaja.

Sztokholm natomiast słynie z tego, że organizuje nie jeden a wiele świątecznych jarmarków, ale największą sławą cieszą się te ze Starego Miasta, skansenu na wyspie czy Pałacu Drottningholom. Można na nich kupić lecznicze miody, nalewki oraz smalec czy pyszne ciasta z domowego wypieku.