Jak skutecznie wdrożyć w swoim życiu filozofię lagom?

05.05.2018

0

Żyjąc w ciągłym biegu, mając mało czasu dla siebie i rodziny często w pewnym momencie mówimy sobie stop i zastanawiamy się, co zrobić z własnym życiem by było ono jak najlepsze i sprawiało nam przyjemność przy jednoczesnym unikaniu zbędnego stresu. Mamy XXI wiek i wiele słyszmy o licznych odmianach współczesnej filozofii. Wiele z nich dotyczy właśnie stylu życia a jedną z nich jest nowy trend przychodzący do nas ze Szwecji o tajemniczej nazwie lagom. Dziś opowiemy, czym jest i jak powinno się ją stosować.

Skąd się wzięło lagom? Ze szwedzkiego języka potocznego a dokładniej ze zwrotu lagom ar bast oznaczającego po polsku w sam raz. Szwedzi dążą do tego, aby ich życie było pełne harmonii i ładu. Powinniśmy zachowywać równowagę w naszym codziennym bycie, oddzielać pracę od spraw prywatnych. Trend ten wyklucza takie cechy jak pracoholizm i pogoń za karierą jednocześnie nie zgadzając się na lenistwo i bierność w osiąganiu sukcesu. Bardzo ważne jest by kierować swoim postępowaniem tak by być jak najbardziej zadowolonym z życia. Jeśli już osiągniecie harmonię powinniście pamiętać o tym, że pełną satysfakcję osiągniecie dopiero w momencie, gdy bez żadnych wątpliwości będziecie gotowi na zmiany zaczynając od sposobu myślenia poprzez swoje nastawienie do ludzi kończąc na bardziej osobistych aspektach życia. Zmiany te powinny następować powoli i stopniowo tak by nic nie zaburzyło procesu. Szwedzi uważają, że tylko równowaga przyczyni się do zapewnienia sobie spokoju i poczucia bezpieczeństwa.

Istotną rolę w lagom odgrywa żywienie. Szwedzi stawiają, bowiem na naturalne i pełnowartościowe produkty, które w połączeniu ze zmianami, o których pisaliśmy pozwolą na osiągnięcie upragnionej harmonii. Sposobem na zdrowie i kontrolowanie tego czy nasze jedzenie jest na pewno zdrowe są popularne wśród Szwedów samodzielne, przydomowe uprawy roślin i ziół a poza nimi tworzenie w domu, na tarasach czy balkonach mini ogrodów. Tym dwóm elementom powinien również towarzyszyć wysiłek fizyczny zwłaszcza wszelkie rodzaju aktywności wykonywane na dworze takie jak jogging, jazda na rowerze czy nordic walking. Aby życie było spokojniejsze a mir domowy sprawiał nam przyjemność i zapewniał chwilę wytchnienia Szwedzi uważają, że wnętrza muszą być zaaranżowane z naturalnych, najlepiej ekologicznych materiałów bez zbędnych dodatków, co nadaje naszym przestrzeniom surowy wygląd. Mieszkania mają być funkcjonalne i wygodne. A żyjąc w nich powinniśmy pamiętać o ochronie środowiska, segregowaniu śmieci, marnowaniu żywienia, energii i wody. Aby zaoszczędzić energię Szwedzi używają tylko energooszczędnych ledów a przy domach stawiają kolektory słoneczne. W kuchni bardzo zwracają uwagę na odpowiedni wybór sprzętu AGD decydując się na taki, który ma potocznie nazywane funkcje eko ułatwiające codzienną pracę.

W skrócie przedstawiliśmy Wam pierwszy z trendów życia, który zdobył serca nie tylko mieszkańców Szwecji, ale również pozostałych państw Skandynawii. Nie wiemy czy taki uporządkowany, harmonijny sposób życia by Wam odpowiadał, ale zachęcamy do zapoznania się z nim bardziej. Kto wie może już żyjecie „w sam raz” jak określa to lagom tylko jeszcze o tym nie wiecie.