Jak wyglądają lodowe hotele? Warto je odwiedzić chociaż raz!

24.11.2018

0

Tegoroczna wiosna rozpieszcza nas gwarantując od kilku tygodnia wspaniałą, iście śródziemnomorską pogodę. Jednakże nie wszyscy jesteśmy ciepłolubni i pewnie nie jeden z nas zatęsknił za zimą, niskimi temperaturami i śnieżnymi krajobrazami. Dlatego dziś zapraszamy Was w daleką, ale bardzo przyjemną podróż do świata przypominającego baśniową krainę. Usiądźcie wygodnie na leżaku ze szklanką zimnego soku pomarańczowego i podróżujcie razem z nami.

We współczesnym świecie przyzwyczajeni jesteśmy do budynków mających fantazyjne kształty, hoteli oferujących swoim Klientom różnego rodzaju udogodnienia umilające pobyt. Mamy hotele na drzewach, na wodzie, hotele przypominające katakumby, ale czy słyszeliście o lodowych hotelach? Pierwszy z nich powstał w północnej części Szwecji w małej miejscowości Jukkasjarvi. Budowany jest, co roku od nowa o zupełnie innym kształcie a prace nad nim rozpoczynają się w listopadzie, po czym mniej więcej w połowie kwietnia hotel zupełnie znika, ponieważ temperatura jest zbyt wysoka. Do budowy pierwszego hotelu zużyto około 30000 ton śniegu oraz równie imponującą ilość, bo aż 4000 tony lodu. Posiadał on 60 pokoi, kino galerię sztuki a nawet świątynię. W hotelowej galerii wystawiano lodowe rzeźby, a w barze podaje się napoje w szklankach zrobionych z lodu. Na stołach lodowej restauracji królują dania kuchni lapońskiej bazującej głównie na mięsie reniferów, rybach, jagodach i grzybach. Ciekawostką może być to, że w 2003 roku została otwarta wykonana w 100% z lodu i śniegu kopia londyńskiego teatru Globe Theatre a w każdą zimę wystawiane są sztuki Wiliama Szekspira. W lodowym hotelu panuje temperatura, która z pewnością by was ochłodziła w upalne dni, bowiem jest w nim tylko -5 stopni Celsjusza. 

Jeśli uważacie, że sam hotel to za mało możecie wybrać się w daleką podróż do Laponii niekoniecznie tylko po ty by odwiedzić świętego Mikołaja. W jednej z miejscowości znajdziecie, bowiem iście bajkową śnieżną wioskę, w której na pewno z przyjemnością zamieszkałaby sama Królowa Śniegu. Wioska te ma powierzchnię ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych. Do jej budowy rok rocznie zwożone są tony śniegu a z nich artyści i architekci tworzą prawdziwe lodowe dzieła sztuki. Dla odwiedzających dostępne są lodowe galerie sztuki, Ice Bar serwujący drinki w lodowych kieliszkach, dyskoteka w igloo. Najsłynniejszym w tej części Finlandii hotelem jest Kakslauttanem Artic Resorto, który kształtem przypomina igloo a jego wyjątkowość polega na tym, że jest ono szklane, dzięki czemu goście hotelowi mają niebo z gwiazdami tuż nad swoją głową przez całą noc. Szczęśliwcy będą mogli zobaczyć nawet zorzę polarną lub jeśli wybiorą się do hotelu w okresie czerwca lub lipca białe noce.

Zarówno w hotelowych pokojach jak i w domkach igloo dostępne dla gości jest wi-fi oraz bezpłatne miejsca parkingowe. Jeśli chcielibyście poczuć się bardziej luksusowo właściciel wioski przygotował igloo z sauną i prysznicem. Ogromną popularnością cieszy się restauracja o bardzo nietypowej lokalizacji, bowiem wbudowana jest w saunę dymną a swoim Klientom serwuje dania kuchni międzynarodowej. Jeśli chcielibyście, aby Wasz wyjazd był pełen atrakcji możecie wybrać wycieczkę, podczas której będziecie obserwować zorzę polarną lub wypłyniecie na Ocean Atlantycki. Dla tych, którzy lubią adrenalinę hotel proponuje safari z reniferami i psami Husky lub rodzinne wyprawy szlakami z niesamowitym krajobrazem na rakietach śnieżnych lub nartach biegowych.