Jakie znasz zwyczaje panujące na tradycyjnym szwedzkim weselu?

26.10.2018

0

Popularne przysłowie mówi, że co kraj to obyczaj. Zgadzamy się z nim w zupełności dlatego też postanowiliśmy sprawdzić jak wyglądają szwedzkie śluby i wesele. Jakie tradycje są związane z tym najważniejszym w życiu dniem dla obojga przyszłych małżonków, jak wyglądają przygotowania, które zajmują długi czasu. Jesteście ciekawi jak to wygląda u naszych sąsiadów? Jeśli tak zapraszamy do dalszego czytania.

Zachowując właściwą kolejność, która od dawna zagościła w tradycjach niemalże wszystkich państw są zaręczyny. Symbolami oświadczyn są zazwyczaj pierścionek oraz klęknięcie przyszłego małżonka na kolano. Jeśli chodzi o biżuterię wszystko zależy od gustu przyszłej narzeczonej. W Szwecji tradycyjny pierścionek zaręczynowy jest niezwykle prosty i swoim kształtem przypomina obrączkę. Ciekawostką jest to, że biżuterię zaręczynową nosi nie tylko kobieta ale również mężczyzna. Drogie Panie nie martwcie się skromnością pierścionka zaręczynowego bowiem w dniu zaślubin panna młoda od swojego ukochanego otrzymuje pierścionek z kamieniem będącym symbolem ich uczuć a zaręczynowa obrączka pana młodego staje się jego obrączką ślubną. Szwedzi obrączki noszą na lewej dłoni na serdecznym palcu.

Co raz większą popularnością w wielu krajach cieszą się wieczory panieńskie oraz kawalerskie. Wydarzenie to w odróżnieniu od na przykład Polskiej tradycji jest niespodzianką dla obojga przyszłych małżonków i przypomina swoją formą porwanie. Cały plan wieczoru jest opracowywany przez znajomych państwa młodych więc nie mają oni w ogóle wpływu na jego przebieg.

Kolejnym elementem każdych przygotowań ślubnych niezależnie od kraju, w którym ta uroczystość się odbywa są tradycje, zwyczaje i przesądy. W Szwecji najstarsza tradycja związana jest z koroną panny młodej która nawiązuje do tradycji chrześcijańskich. Panna młoda w swym najważniejszym dniu życia do ołtarza idzie w koronie co nawiązuje do tradycji Maryjnych. Nie powinno jej się przymierzać od tak dla zabawy ze względu, że może to zwiastować staropanieństwo. Korona w dniu ślubu powinna lśnić co zapewni małżonkom wspólne szczęście, matowa może oznaczać niepowodzenie małżeństwa. Jeśli w dniu ślubu pada deszcz lub śnieg i osadzi się on na koronie panna młoda nie powinna przejmować się a wręcz cieszyć ponieważ oznacza to bogactwo. Ostatnią tradycją na jaką chcielibyśmy zwrócić uwagę są monety. Panna młoda od mamy otrzymuje monetę złotą, którą następnie wkłada do prawego buta a srebrną od ojca, która chowana jest do buta lewego. Monety te mają zapewnić młodej parze dostatek i stabilność finansową.

W Polsce wesela zazwyczaj odbywają się w soboty chociaż ostatnio piątki również zaczęły cieszyć się popularnością. W Szwecji najlepszymi dniami na ślub są wtorki, czwartki oraz soboty. Absolutnie nie powinno się brać ślubu w Wielkanoc.