Życie w stylu Hygge czyli czego możemy nauczyć się od Duńczyków?

17.05.2018

0

Wiecie, że istnieją narody, które uznawane są za najszczęśliwsze na świecie? Jednym z nim są Duńczycy. Dla wielu z nas niepozorne rzeczy, codzienne sytuacje to tylko rutyna a wręcz nawet nuda a dla Duńczyka nawet oglądanie kropli deszcze spływających po szybach jest czymś wyjątkowym. Postanowiliśmy sprawdzić, co stoi za takim poglądem oraz jak sprawić byśmy i my czuli się równie szczęśliwi jak nasi sąsiedzi. Jeśli i Wy jesteście tego ciekawi zapraszamy do świata Hygge.

Hygge stało się popularne w Polce i nie tylko głównie dzięki książce „Hygge, Duńska sztuka szczęścia”, w której autorka Marie Tourel  Søderberg wyjaśnia, czym tak naprawdę ono jest. Tak, więc starając się to pojęcie wyjaśnić w jak najprostszy sposób jest to chwila szczęścia i spokoju oraz bliskości innych odnajdywana w najbardziej prozaicznych momentach życia. Nie ma ono jednej, słownikowej definicji i dostosowywane jest pod nasze indywidualne potrzeby, bowiem każdy z nas go doświadczył tylko nie umiał odpowiednio nazwać. Najprostszym jego przykładem może być zwykłe spotkanie z przyjaciółmi lub rodziną, gdzie w radosnym gwarze miło spędzamy czas. Duńczycy za pomocą hygge nauczyli cieszyć się z tego, co mają i zastępować nim braki. Od wieków żyją oni, bowiem w klimacie bardzo depresyjnym gdzie zimy są długie, padają intensywne deszcze a słoneczne dni są rzadkością

Jednym z najważniejszych elementów realizujących założenia hygge jest gotowanie. Duńczycy bardzo często gotują całymi rodzinami a następnie wspólnie spożywają posiłki. Dania nie są wyszukane, wręcz są bardzo proste i skromne, ale przygotowywane z dobrej, jakości, głównie ekologicznych produktów. Duńczycy uwielbiają słodycze i sięgają po nie o każdej porze dnia. Pomimo tego, że starają się żyć zdrowo i pilnować diety to słodkie grzeszki pojawiają się dosyć często. Bardzo cenią sobie żeby łakocie były również domowego wyrobu, co poprawia im humor niezależnie czy są zjadane w szkole czy w pracy.

Większość swojego wolnego czasu spędzają oni w domach głównie ze względu na aurę, która nie sprzyja wycieczkom ani długim spacerom, dlatego tak ważne dla nich jest otoczenie i wystrój mieszkań. Ich domy urządzane są skromnie. Uważają, bowiem, że nowoczesne super designerskie meble nie dadzą im szczęścia i wewnętrznej harmonii. Przedmioty, którymi się otaczają powinny dawać poczucie bezpieczeństwa, naturalności i pozytywnych emocji. Wystój według Duńczyków powinien odzwierciedlać osobowości mieszkańców domu. Ogromną uwagę przywiązują do pamiątek z chwil ważnych dla wszystkich domowników oraz tych mających wartość sentymentalną choćby ze względu na nieżyjących już członków rodziny. Do wykończenia mieszkania służą im surówce naturalne takie jak wiklina, kamień, drewno czy skóra.

Jeśli chcecie być szczęśliwi zgodnie z ideą Hygge pamiętajcie, że nie przychodzi ono na zawołanie a jest naturalnym stanem rzeczy towarzyszącym momentom odpoczynku, gdy nasz umysł jest wolny od obowiązków. Musicie zacząć dostrzegać w otaczającej Was codzienności chwile przyjemne wręcz radosne dające wewnętrzny spokój i wyciszenie. Najszybciej osiągniecie je spędzając jak najwięcej czasu ze swoimi bliskimi.